Wykorzystanie sprężonego powietrza w zakładach przemysłowych

Jak wykorzystuje się sprężone powietrze?

Sprężone powietrze, czyli powietrze poddane działaniu wysokiego ciśnienia ma bardzo wiele zastosowań. Jednym z nich jest na przykład pompowanie ogumienia – dzięki wysokiemu ciśnieniu można wtłoczyć do opony więcej powietrza w krótkim czasie. Powietrze pod ciśnieniem można również wykorzystywać jako napęd – zamiennie do energii elektrycznej.

Sprężone powietrze w zakładach przemysłowych

Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się narzędzia do pracy – czyli na przykład w zakładach przemysłowych, istotne jest ograniczenie ryzyka pracy, zużycia kosztów pracy tych narzędzi oraz wydajność. Stąd też istnieje wiele zamienników maszyn elektrycznych – napędem działania narzędzi pneumatycznych jest nie energia elektryczna, lecz siła sprężonego powietrza. Stąd też instalacje sprężonego powietrza pozwalające doprowadzać powietrze od sprężarki przez rurociągi aż do narzędzia pneumatycznego, są niemal koniecznością w wielu zakładach pracy.

Zalety stosowania narzędzi pneumatycznych:
-generują mniej hałasu niż te napędzane elektrycznie;
-nie powodują ryzyka zwarcia – ma to ogromne znaczenie w przypadku pracy w trudnych warunkach, w otoczeniu łatwo palnych gazów – na przykład w kopalniach lub zakładach przemysłowych wykorzystujących łatwopalne odczynniki;
-są tańsze w eksploatacji niż narzędzia napędzane elektrycznie;
-w przypadku przecięcia przewodu pneumatycznego lub uszkodzenia narzędzia, ryzyko związane z bezpieczeństwem jest dużo niższe niż w przypadku przecięcia przewodu elektrycznego;

Do czego używamy instalacji sprężonego powietrza w fabrykach?

W zakładach przemysłowych używa się nie tylko maszyn produkcyjnych i obrabiających, przeważnie zasilanych energią elektryczną, ale również narzędzi ręcznych, w tym pneumatycznych. Najczęściej wykorzystuje się napęd pneumatyczny do uruchomienia narzędzi takich jak szlifierki, klucze pneumatyczne, sprzęt piaskujący, wiertarki i tym podobne.

Aby używać sprężonego powietrza na terenie zakładu pracy, należy wykonać indywidualny projekt instalacji sprężonego powietrza. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy projektujące takie instalacje, wykonujące je oraz serwisujące. Skorzystanie z ich usług powinno być pierwszym krokiem do zmniejszenia kosztów eksploatacji narzędzi w firmie.
Więcej informacji, instalacja sprężonego powietrza – http://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/instalacje-sprezonego-powietrza,75.htm

 

Artykuł sponsorowany

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja Autor

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *