Jak metronom pomoże Ci w nauce gry na instrumencie?

Myślisz o profesjonalnym graniu na gitarze, fortepianie albo perkusji? A może chcesz doskonalić technikę gry na instrumencie dętym? Jeżeli tak, to przed Tobą wiele godzin ćwiczeń, a im wcześniej zaczniesz do nich wykorzystywać metronom, tym lepiej. Dlaczego? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Rodzaje metronomów

Metronom, inaczej taktomierz, miarowym tykaniem lub klikaniem odmierza krótkie odstępy czasu. W zależności od ustawienia wykonuje od 40 do 208 uderzeń na minutę. Najbardziej znany jest metronom mechaniczny z wahadłem, ale dla wygody użytkowników stworzono również urządzenia elektroniczne działające na baterie. Możesz również skorzystać z metronomów online udostępnianych na wielu stronach internetowych, a nawet ściągnąć taką aplikację na swój telefon.

Zalety wykorzystania metronomu podczas nauki

Metronom jest wręcz niezbędny w początkach nauki gry na instrumencie. Używanie tego urządzenia pomoże Ci w:

  • utrzymywaniu stałego rytmu i tempa gry
  • wypracowaniu dobrej techniki
  • wyrobieniu prawidłowych nawyków

Wytrwale ćwicząc z wykorzystaniem metronomu, będziesz mieć pewność, że podczas grania utworu nie zwalniasz w trudnych technicznie momentach ani nie przyśpieszasz np. pod wpływem emocji.

Ćwiczenie z metronomem

Podczas ćwiczeń z taktomierzem staraj się, by uderzenia w klawisze, struny albo talerze pokrywały się z tykaniem urządzenia. Zacznij od wolnego tempa, około 50 – 60 uderzeń na minutę i na początek wykonuj proste ćwiczenia – graj dźwięki ze skali muzycznej albo wprawki typowe dla Twojego instrumentu. Na tym etapie ważna jest dokładność i czystość wydobywanych dźwięków, a także zachowanie właściwego rytmu.

Wsparcie w nauce trudnych fraz

Metronom pomoże Ci także w wyćwiczeniu trudnych technicznie fragmentów utworów. Specjaliści radzą zacząć od najwolniejszego tempa, w którym bezbłędnie grasz daną melodię. Ważne jest, by za każdym razem utwór brzmiał tak samo dobrze. Jeśli zdarza Ci się mylić co jakiś czas podczas jego wykonywania, nie przejmuj się i zwolnij nieco tempo gry. Być może wydłuży to czas nauki, ale w dalszej perspektywie przyniesie wiele korzyści.

Gdy opanujesz już wolną grę trudnej melodii, stopniowo i nieznacznie zwiększaj tempo pracy metronomu. Najlepiej o 2 – 3 uderzenia, maksymalnie o 5. I cierpliwie wykonuj dany utwór przez pół godziny lub dłużej. Zwiększaj liczbę kliknięć metronomu, aż nabierzesz wprawy i zaczniesz grać utwór bezbłędnie, w tempie wskazanym przez kompozytora.

Nagrywanie prób z metronomem

Skorzystaj z rad doświadczonych muzyków i zarejestruj swoją grę podczas ćwiczeń z metronomem. Wystarczy Ci do tego dyktafon w telefonie komórkowym, choć możesz użyć specjalnego programu komputerowego do nagrywania. Wówczas będziesz mógł sam ocenić, czy wykonujesz ćwiczenie poprawnie. Czasem bowiem, skupiając się na samych uderzeniach pałeczkami lub gitarowych chwytach, możesz nie uświadamiać sobie, że popełniasz błędy i rozmijasz się z rytmem wystukiwanym przez metronom.

Używaj taktomierza podczas gry na gitarze czy perkusji, a także na każdym innym instrumencie. Dzięki temu nie tylko doskonale opanujesz technikę, ale również przygotujesz się to do gry w zespole oraz nagrań studyjnych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja Autor

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *