Czy opłaca się naprawiać starego laptopa?

Pewnie spotkaliście się z taka sytuacją, że kupiony przez Was nowy laptop działa szybko i sprawnie ale tylko przez pierwszy rok, później znacznie spowalniając. Przyczyn takiego zachowania może być wiele – zaśmiecony dysk, wirusy, złośliwe oprogramowanie czy po prostu już leciwy wiek. Warto wtedy sobie zadać pytanie, czy warto kupić nowy komputer czy naprawiać stary?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników i zależności.

Do czego jest nam potrzebny laptop?

Jeżeli laptop potrzebny jest nam do pracy np. piszemy i kompilujemy wymagające programy, obrabiamy graficznie wysokiej rozdzielczości obrazy lub podobne czynności wymagające szybkiej pracy komputera – potrzebujemy nowej maszyny. W czasach tak szybkiego rozwoju technologicznego nawet 3 letni laptop może być już przestarzały jeżeli chodzi o podzespoły. Każdy wymagający użytkownik chce aby jego narzędzie pracy było jak najmocniejsze aby działało jako solidna i pewna jednostka do pracy. Jeżeli jednak laptop służy nam do sporadycznego oglądania filmów czy przeglądania mediów społecznościowych, zwykłe czyszczenie dysku lub wymiana komponentów może przynieść zadowalający efekt.

Czy wymiana jest konieczna?

Objawy takie jak wolne ładowanie się systemu, powolna praca czy wyłączanie się komputera można w łatwy i tani sposób naprawić. Wymiana dysku na SSD znacznie przyspieszy działanie systemu, dodanie dodatkowej kości RAM pozwoli na działanie większej ilości programów na raz. Większość z tych rzeczy można wykonać samemu, bez żadnej fachowej wiedzy. Jeżeli jednak chcesz zlecić profesjonalistom, zgłoś się do pobliskiego sprawdzonego serwisu laptopów takiego jak PCData – serwis laptopów HP Warszawa.

Budżet

Nie każdego stać na to aby nawet z błahej przyczyny wymieniać laptopa na nowego. Warto najpierw sprawdzić ile kosztowałaby naprawa lub upgrade naszego starego sprzętu przed wymianą na nowy. Często może okazać się, że cena naprawy jest kilkadziesiąt razy mniejsza od zakupu nawet najbardziej budżetowego sprzętu.

Jeżeli stać Cię na wydatek rzędu kilku tysięcy złoty i potrzebujesz mocnego sprzętu do wymagającej pracy – kupuj nowy, jeżeli istnieje możliwość polepszenia osiągów Twojego aktualnego sprzętu – wymień komponenty lub napraw

 

Redakcja Author

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *