Kondensatory elektrolityczne – jak wyglądają?
Kondensatory elektrolityczne zbudowane są z dwóch elektrod, a dokładniej z elektrody metalowej i elektrolitowej. Obie elektrody podłączone są do wyprowadzeń i rozdzielone są warstwą dielektryka. Poszczególne elementy wykonuje się z następujących materiałów: elektroda metalowa jest wytwarzana z aluminium lub tantalu (metal przejściowy), a rolę izolatora elektrycznego pełni cienka warstwa wybranego tlenku metalu.
Co wyróżnia kondensatory elektrolityczne?
- Charakteryzują się dużą pojemnością,
- Kondensatory to małe urządzenia o małych rozmiarach,
- Charakteryzuje je mała rezystancja szeregowa,
- Ich cechą jest mała indukcyjność szeregowa,
- Właściwie działają jedynie dla małych częstotliwości,
- Muszą być odpowiednio spolaryzowane,
Rodzaje kondensatorów elektrolitycznych
- Kondensatory elektrolityczne aluminiowe – to kondensatory o pojemności od 1 µF do 1 F (najczęściej to kondensatory 1000uf lub kondensatory 10000uf ), takie kondensatory są przystosowane do pracy z napięciem stałym ro mocy nawet kilkuset woltów. Izolatorem elektrycznym jest w nim cienka warstwa tlenku glinu.
- Kondensatory elektrolityczne tantalowe – to kondensatory o pojemności do ok. 3000 µF. Izolatorem elektrycznym jest w tym rodzaju urządzenia cienka warstwa tlenku tantalu. W porównaniu do kondensatorów aluminiowych te rodzaje kondensatorów posiadają stabilniejszą pojemność i mniejszym upływem prądu elektrycznego. Ponadto, posiada bardzo niskim oporem elektrycznym przy niskich częstotliwościach pracy
- Kondensatory elektrolityczne niobowe – to kondensatory o dokładnie takiej samej konstrukcji, jak wcześniej wspomniane kondensatory tantalowe. Ponadto, posiadają porównywalne z nimi właściwości. Izolatorem elektrycznym jest, w tym rodzaju kondensatora, cienka warstwa tlenku niobu. Te kondensatory oferowane są w bardzo małym zakresie pojemności i tylko na napięcia do 10 woltów.
- Kondensatory elektrolityczne niskoimpedancyjne – te kondensatory z kolei, to kondensatory elektrolityczne o bardzo niewielkim oporze elektrycznym.
Sprzedaż kondensatorów elektrolitycznych na terenie kraju
Polskim sprzedawcą i dystrybutorem kondensatorów elektrolitycznych jest krakowska firma Micros, z której pełną ofertą można zapoznać się na stronie internetowej firmy. Oferta dostępna pod linkiem: http://micros.com.pl/pl/catalog/076073/kondensatory-elektrolityczne Firma Micros z Krakowa od lat specjalizuje się w sprzedaży kondensatorów elektrolitycznych.
- Dobre sposoby na wypromowanie konkursu - 19 sierpnia 2024
- Przeprowadzka biura w Warszawie - 23 lipca 2024
- Używane Laptopy Dell Precision i Dell XPS – Idealne Rozwiązania dla Profesjonalistów - 20 czerwca 2024