Ultrasonografia

Zabieg ultrasonograficzny jest nieinwazyjną, często stosowaną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na wstępne zdiagnozowanie chorób tkanek i narządów wewnętrznych. Aparaty ultrasonograficzne aktualnie wykorzystywane są w medycynie i weterynarii, w specjalizacjach medycznych takich jak kardiologia, neurologia, anestezjologia i urologia. Ponadto USG znajduje swoje zastosowanie w ginekologii i położnictwie, pozwalając na obserwację i diagnostykę płodu już od pierwszych tygodni życia. Dzięki rozwojowi techniki nakładanie na siebie obrazów otrzymanych za pomocą ultrasonografu pozwala na złożenie obrazu trójwymiarowego.

W dużym uproszczeniu aparat USG składa się z emitera oraz odbiornika fal ultradźwiękowych. Emiter wysyła fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości w stronę badanych tkanek, które odbijają się na granicy ośrodka i wracają do odbiornika. Pozwala to na otrzymanie obrazu dwuwymiarowego, a także rejestrację ruchu i wszelkich zmian w obrębie badanych tkanek. Badania ultrasonograficzne cechują się dużą dokładnością i pozwalają na wykrywanie już niewielkich zmian, o rozmiarze od 0,1 mm, co sprzyja wczesnej diagnostyce i podjęciu leczenia w przypadku choroby lub wykrytej wady. Badanie to, kiedy prawidłowo przeprowadzone, jest całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego jest jednym z najczęściej przeprowadzanych.

Produkcją ultrasonografów zajmuje się obecnie wiele przodujących na rynku firm, takich jak Siemens czy Philips, ale również firmy specjalizujące się w produkcji wysokiej jakości urządzeń medycznych, np. Acuson. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych modeli, dedykowanych dla dużych lub małych gabinetów lekarskich, a także specjalistyczne, dedykowane dla określonej grupy badań. Dzięki wysokiej jakości uzyskiwanych wyników oraz bezpieczeństwu przeprowadzanego badania, aparaty ultrasonograficzne są łatwo dostępne w większości gabinetów lekarskich.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Redakcja Autor

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *