Domy drukowane technologią 3D

Technologia drukarek 3D coraz bardziej się rozwija. Wygląda na to, że prawdziwą rewolucję wywoła na rynku nieruchomości. Otóż jednym z pomysłów jest budowanie domów. Jego autorem jest prof. Behrokh Khoshnevis, który zamierza skonstruować tak wielkie drukarki, które mogłyby budować domy nawet o powierzchni 250 m2. Na szczególną uwagę zasługuje również czas realizacji – miałoby to trwać zaledwie 24h! Wydaje się to niewiarygodne, ale pomyślcie tylko sobie, jak bardzo może to usprawnić rynek.

Profesor Khoshnevis twierdzi, że taki sposób budowania domów byłby nawet zdecydowanie tańszy. Oszacował on, że wybudowanie jednego metra kwadratowego domu o tradycyjnych kształtach kosztowałoby zaledwie 223 dolary, a więc ok. 900 zł. Cena ta obejmowałaby budowę fundamentów, ścian, podłóg, montaż stropów, wstawienie drzwi i okien, podstawowe wykończenie wnętrza oraz elewacja budynku.

Urządzenie bardzo przypominałoby znany nam już sprzęt drukarski 3D. – potężne ramiona z zamocowaną głowicą drukującą. Jednak tak jak w znanych nam tego typu drukarkach budulcem jest plastik, tak tu wykorzystywany byłby cement szybkoschnący. Przy takim rozwiązaniu, dom mógłby być gotowy już w ciągu jednej doby. Nie wyobrażajmy sobie jednak, że jedna maszyna zrobi wszystko sama. Cały czas potrzebni byliby robotnicy do wstawiania okien, zajęcia się fundamentami itd. Nie zmienia to faktu, że takie urządzenie byłoby ogromnym ułatwieniem. Porównując sobie takie rozwiązanie do tradycyjnego trybu budowy domu, wydaje się nam ono niemal abstrakcyjne.

Na obecnym etapie jest to jedynie pewien projekt, ale wiele wskazuje na to, że właśnie taka przyszłość nas czeka. Warto zwrócić uwagę, że podobne koncepcje ma również NASA, która takie drukarki chciałaby wykorzystywać do budowy statków kosmicznych.

Czytaj więcej: Deweloperzy Bydgoszcz

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja Autor

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *