Czym jest kondensator elektrolityczny?

Kondensatory elektrolityczne – jak wyglądają?

Kondensatory elektrolityczne zbudowane są z dwóch elektrod, a dokładniej z elektrody metalowej i elektrolitowej. Obie elektrody podłączone są do wyprowadzeń i rozdzielone są warstwą dielektryka. Poszczególne elementy wykonuje się z następujących materiałów: elektroda metalowa jest wytwarzana z aluminium lub tantalu (metal przejściowy), a rolę izolatora elektrycznego pełni cienka warstwa wybranego tlenku metalu.

Co wyróżnia kondensatory elektrolityczne?

  • Charakteryzują się dużą pojemnością,
  • Kondensatory to małe urządzenia o małych rozmiarach,
  • Charakteryzuje je mała rezystancja szeregowa,
  • Ich cechą jest mała indukcyjność szeregowa,
  • Właściwie działają jedynie dla małych częstotliwości,
  • Muszą być odpowiednio spolaryzowane,

Rodzaje kondensatorów elektrolitycznych

  • Kondensatory elektrolityczne aluminiowe – to kondensatory o pojemności od 1 µF do 1 F (najczęściej to kondensatory 1000uf lub kondensatory 10000uf ), takie kondensatory są przystosowane do pracy z napięciem stałym ro mocy nawet kilkuset woltów. Izolatorem elektrycznym jest w nim cienka warstwa tlenku glinu.
  • Kondensatory elektrolityczne tantalowe – to kondensatory o pojemności do ok. 3000 µF. Izolatorem elektrycznym jest w tym rodzaju urządzenia cienka warstwa tlenku tantalu. W porównaniu do kondensatorów aluminiowych te rodzaje kondensatorów posiadają stabilniejszą pojemność i mniejszym upływem prądu elektrycznego. Ponadto, posiada bardzo niskim oporem elektrycznym przy niskich częstotliwościach pracy
  • Kondensatory elektrolityczne niobowe – to kondensatory o dokładnie takiej samej konstrukcji, jak wcześniej wspomniane kondensatory tantalowe. Ponadto, posiadają porównywalne z nimi właściwości. Izolatorem elektrycznym jest, w tym rodzaju kondensatora, cienka warstwa tlenku niobu. Te kondensatory oferowane są w bardzo małym zakresie pojemności i tylko na napięcia do 10 woltów.
  • Kondensatory elektrolityczne niskoimpedancyjne – te kondensatory z kolei, to kondensatory elektrolityczne o bardzo niewielkim oporze elektrycznym.

Sprzedaż kondensatorów elektrolitycznych na terenie kraju

Polskim sprzedawcą i dystrybutorem kondensatorów elektrolitycznych jest krakowska firma Micros, z której pełną ofertą można zapoznać się na stronie internetowej firmy. Oferta dostępna pod linkiem: http://micros.com.pl/pl/catalog/076073/kondensatory-elektrolityczne   Firma Micros z Krakowa od lat specjalizuje się w sprzedaży kondensatorów elektrolitycznych.

Redakcja Autor

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *