Jak zbadać wydajność strony internetowej? Testy obciążeniowe!

Branża IT jest jedną z tych, która rozwija się najszybciej. Nic w tym dziwnego – sporo naszego codziennego życia przeniosło się właśnie do sieci. Aby praca, a także inne czynności przebiegały dość szybko i sprawnie, konieczne są do tego sprawne i szybko działające systemy. Każdy znający się na branży IT doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że strony internetowe wymagają regularnego testowania. Testy obciążeniowe są kluczowe, by mieć pewność, że w najcięższych momentach strona sklepu nie zawiedzie.

Testy wydajnościowe – co to dokładnie jest i dlaczego się je stosuje?

Testy obciążeniowe, które z angielskiego nazywają się Performance Testing, to jeden z kluczowych sposobów na to, aby dowiedzieć się, jak działa wybrany, skonstruowany system. Proces testowania opiera się o wykonanie symulacji ruchu na konkretnej stronie. Wszystko działać ma na specjalnie przygotowanych do tego procesu skryptach.

Testy wydajnościowe mają to do siebie, że z łatwością pokazują, na jakie obciążenie przygotowany jest konkretny system. Wykonując takie testy, można się dowiedzieć, jaki czas będzie potrzebny, jeśli w jednym czasie liczba zapytań będzie większa, niż przeciętnie. Można w ten sposób odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przy dużym obciążeniu system prawidłowo wykona swoje działania. Testy obciążeniowe symulują prawdziwe, faktyczne zachowania użytkowników. Jest to jednak w pełni kontrolowane środowisko, które pozwala wyłapać wszelkie nieprawidłowości, jeśli takie się pojawią.

Jakie są rodzaje testów wydajnościowych?

Na rynku istnieje kilka testów obciążeniowych. Należą do nich testy:

  • Volume Testing – następuje tutaj sprawdzenie reakcji systemu, którego zadaniem jest przechowanie dużej liczby danych,
  • Load Testing – sprawdza, jak dany system radzi sobie z obciążeniem, bez zbędnego przekraczania punktu krytycznego,
  • Scalability Testing – tutaj chodzi o wykonanie testu skalowalności w wyniku zwiększonego ruchu,
  • Endurace Testing – sprawdza, jak system poradzi sobie z większym ruchem przez dłuższy czas,
  • Stress Testing – sprawdzenie, jak system poradzi sobie podczas ekstremalnego obciążenia,
  • Spike Testing – w tym przypadku chodzi o sprawdzenie reakcji systemu na nagłe, dość duże skoki obciążenia.

Czy istnieją jakieś zagrożenia, jeśli nie wykona się testów obciążeniowych?

Systemy maja to do siebie, że zwykle działają bardzo dobrze w określonym środowisku i pod danym obciążeniem. Bez testów obciążeniowych nie mamy możliwości poznania jego słabości. A jest to bardzo ważne, jeśli chce się mieć dobry jakościowo system działający nawet wtedy, albo szczególnie wtedy, kiedy na sklep wejdzie równocześnie wielu klientów.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja Autor

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.