Żyjąc w czasach wszechobecnej dostępności do internetu, musimy być pewni, że w życiu cyfrowym jesteśmy tak samo bezpieczni jak w tym rzeczywistym. Już dawno temu przestaliśmy gromadzić nasze oszczędności pod poduszką, a wzrost zaufania do internetowej bankowości jest widoczny z każdym rokiem. Odczuwalne jest to nawet wśród najstarszych grup wiekowych, które nie są tak chętne do sprawdzania nowych technologii jak młodzież czy osoby urodzone pod koniec XX wieku.
Mimo tego, że banki internetowe wydają ogromne ilości pieniędzy na zabezpieczenie danych swoich klientów, musimy pamiętać o tym, że niebezpieczeństwo może czaić się na każdym z naszych urządzeń, które posiada dostęp dla internetu.
Jednym z największych zagrożeń, przez które nasze loginy I hasła mogą się dostać w niepowołane ręce są wirusy komputerowe. Jest to bardzo ogólne określenie, ale zawsze prowadzi on do szeregu niekorzystnych dla nas działań, takich jak:
- kasowanie plików
- wyciek haseł
- atakowanie innych urządzeń podłączonych do tej samej sieci
Bazując dalej na przykładzie banku internetowego, możemy zauważyć, że nie ważne ile trudu zada sobie taki serwis aby chronić nasze dane, zawsze możemy zostać zaatakowani od całkowicie innej strony – poprzez nasz własny komputer.
Co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze?
Pierwszy I absolutnie niezbędny krok to instalacja na naszym urządzeniu programu antywirusowego – niezależnie od tego czy korzystamy z PC, laptopa czy urządzenia mobilnego (na smartphony również istnieje bardzo szeroki wybór tego typu oprogramowania). Do najpopularniejszych marek należą: Avast, Kaspersky, Comodo, Bitdefender oraz TotalAV.
Głównym zadaniem tych programów jest wykrycie oraz zniszczenie wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania, które może dostać się na nasz komputer. Co ważne, działałają one często również zapobiegawczo – skanują pliki, które zamierzamy pobrać co prowadzi do usunięcia wirusa zanim w ogóle zostanie przez nas zaciągnięty.
Posiadanie oprogramowania antywirusowego to absolutna podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych. Szczególnie wiele wiedzą o tym przedsiębiorcy! W biznesie popularnym zapisem na umowach poufności jest to, że strona zobowiązująca się do przechowywania ściśle tajnych danych musi koniecznie mieć zainstalowany program chroniący komputer przed złośliwym oprogramowaniem.
Czym się kierują testerzy podczas oceniania programu antywirusowego?
Testowanie I ocenianie antywirusów to bardzo odpowiedzialne (I ważne podczas tworzenia tego typu programów) zadanie, które może przesądzić o sukcesie komercyjnym albo totalnej wtopie. W końcu kto by chciał kupić nie do końca sprawdzony produkt – szczególnie, jeśli jego zadaniem jest ochrona naszych danych.
Główną funkcję programów antywirusowych da się opisać w kilku słowach – natomiast od strony programistycznej są one bardzo rozbudowane, dlatego testerzy muszą się skupić na kilku płaszczyznach w celu przygotowania rzetelnej recenzji.
Na przykładzie opinii użytkowników I ekspertów o programie antywirusowym TotalAV dostępnych tutaj możemy zauważyć, że osoba odpowiedzialna za testowanie I recenzje podzieliła swoją pracę na kilka konkretnych punktów: bezpieczeństwo, funkcje, łatwość użycia, wsparcie oraz ceny.
Przechodząc do działania – w jaki sposób profesjonalnie testuje się antywirusa?
Przede wszystkim musimy w maksymalny sposób wykorzystać każdą z opcji, którą w swoim oprogramowaniu oferuje nam producent. Przykładowo, tak jak autor recenzji o TotalAV możemy kazać zbadać naszemu programowi folder wypełniony przeróżnego rodzaju wirusami I sprawdzić, czy radzi on sobie z każdym rodzajem złośliwego oprogramowania.
Twórcy antywirusów muszą pamiętać o tym, że z ich rozwiązania będą korzystać osoby z każdej grupy wiekowej, co oznacza, że musi ono być przejrzyste I proste do obsługi nawet przez laików komputerowych. Testując dany program musimy zwrócić uwagę, czy wszystkie jego opcje zostały dostatecznie wytłumaczone przez producenta, tak abyśmy mogli w maksymalny sposób wykorzystać jego pełen potencjał.
Jeśli nie mamy czasu sami sprawdzić tego, który antywirus nam najbardziej odpowiada powinniśmy poszukać w wyszukiwarce artykułów na ten temat. Przykładowo, na portalu niebezpiecznik.pl możemy znaleźć kilka bardzo ciekawych metod na przetestowanie swojego antywirusa. Również serwis Gadżetomania podjął się próby sprawdzenia czy antywirus działa prawidłowo – za pomocą zwykłego notatnika!
- Dobre sposoby na wypromowanie konkursu - 19 sierpnia 2024
- Przeprowadzka biura w Warszawie - 23 lipca 2024
- Używane Laptopy Dell Precision i Dell XPS – Idealne Rozwiązania dla Profesjonalistów - 20 czerwca 2024